Centrul de informare şi documentare este amplasat la mansardă (et. 2); deţine o sală mare de lectură şi un spaţiu în care s-a realizat depozitul de carte.

–      În CDI  există  un număr de 8262 volume (dicţionare, literatură română, literatură universală, literatura pentru copii, carte străină, enciclopedii etc);

–      CDI din şcoala nostră este dotat cu 6 calculatoare cu conexiune la internet, videoproiector Canon, televizor Panavisoin si DVD player Sony, dvd-uri (educative – lb engleză, chimie, biologie, geografie, matematică şi animaţii), flip chart;

–      Sala de lectură este spaţioasă şi poate primi până la 30 de cititori (elevi sau cadre didactice)

–      În CDI au loc, periodic, diverse activităţi: concurs de poezii, poveşti, ghicitori, activităţi audio—video,  intâlniri tematice, activităţi prilejuite de diverse evenimente, ateliere de creaţie, activităţi specifice în “Săptămâna Altfel”, activităţi recreative etc.

–      De asemenea, CDI găzduieşte şedinţe ale Consiliului profesoral, şedinţe cu părinţii, cercuri pedagogice, cursuri de perfecţionare organizate de CCD, comisii metodice, concursuri, olimpiade, etc.

FISA DE EVALUARE CDI

ROF CDI biblioteci scolare